czwartek, 11 czerwca 2009

Kongres Kobiet dyskusje

Trzy artykuły o Kongresie Kobiet, procesie jego tworzenia, o tym kogo reprezentuje i jak środowiska kobiece chciałyby żeby był organizowany:
Artykuł Elżbiety Korolczuk
Komentarz Wandy Nowickiej
Najbardziej krytyczny tekst - Ewy Charkiewicz




Czytaj dalej...

środa, 10 czerwca 2009

Gniew Ludu

Keny Arkana, najlepsza francuska raperka. "La Rage du Peuple", Gniew Ludu. Palestyna,Chiapas,Genua,Korea,Irak, francuskie przedmieścia...

Czytaj dalej...

niedziela, 7 czerwca 2009

Maquilapolis

Maquilapolis, film o robotnicach w Meksyku, polecam.



Link do strony filmu i dalszych części: Link
Czytaj dalej...

piątek, 5 czerwca 2009

O Kongresie Kobiet krytycznie...

Tekst Ewy Charkiewicz w bibliotece on line Think Tanku Feministycznego:
Link do tekstu
Czytaj dalej...

Pewnego razu w UFIE...


Pewnego ciepłego dnia Pani Wandzia usiadła sobie przed UFĄ i machała nóżką...

Nagle z UFY wyskoczył Siwy potwór!

Na stoliku przysiadła Bordowa...

Przydreptała też Jul...

- Patrzcie co znalazłam na śmietniku przy Hali Mirowskiej! - przywitała się freeganka Go.

Zielony obiadek.

Wiosna budzi tęsknotę...

... za sprawiedliwym systemem społecznym!
Czytaj dalej...

środa, 3 czerwca 2009

USA: lekarz zamordowany przez antyaborcyjnych terrorystów

Doktor George Tiller został zastrzelony w niedzielę w mieście Wichita w stanie Kansas. 67-letni doktor Tiller był jednym z trzech ginekologów w całych Stanach Zjednoczonych, który podejmował się przeprowadzania późnych aborcji. Zabójcą był najprawdopodobniej członek amerykańskiego ruchu antyaborcyjnego. Policja zatrzymała 51-letniego mężczyznę, któremu zostanie postawiony zarzut morderstwa i dwa zarzuty zamiaru zabójstwa (groził bronią dwóm innym mężczyznom).

Doktor Tiller zginął w czasie mszy w kościele luterańskim, do którego uczęszczał. W tą niedzielę służył do mszy, jego żona siedziała na chórze. Wdowa, czwórka dzieci i dziesiątka wnuków doktora Tillera wydała oświadczenie, w którym nazywa zabójstwo „niewypowiedzianą tragedią”.

Prezydent Barack Obama oświadczył, że jest zszokowany i rozgniewany tym morderstwem: „Jakkolwiek głęboko my, Amerykanie, różnimy się zdaniami na tematy tak trudne, jak aborcja, sprawy te nie mogą być rozwiązywane za pomocą potwornych aktów przemocy”.
Zabójstwo doktora Tillera potępił też Phill Kline, polityczny przeciwnik Tillera, prokurator generalny stanu Kansas i Troy Newman z antyaborcyjnej organizacji Operation Rescue, oraz wszyscy pozostali szefowie i szefowe organizacji pro-choice i pro-life.

Doktor Tiller pracował w Women's Health Care Services w stanie Kansas, jednej z trzech klinik w kraju, w której, jeżeli kobieta uzyska dwa zaświadczenia o poważnym zagrożeniu swojego zdrowia w wyniku porodu, można dokonać legalnej aborcji po 21 tygodniu ciąży. Jego klinika była przedmiotem regularnych ataków od dwóch dekad, a sam Tiller, przezywany przez prawicowych bojówkarzy „Tiller the Baby Killer” („Tiller – zabójca dzieci”), przeżył już jeden zamach w 1993 roku, kiedy kule prawicowego zamachowca utkwiły w jego obydwu ramionach.

Niedzielny zamach może być związany z posunięciami prezydenta Obamy, który zniósł zakaz finansowania zabiegów aborcji z publicznych pieniędzy, oraz z jego niedawnym przemówieniem na katolickim uniwersytecie. Zamach wiąże się też z wściekłością prawicowych ruchów amerykańskich po zwycięstwie afro amerykańskiego kandydata, oraz radykalizacją języka partii republikańskiej.

Aborcja jest w Stanach formalnie legalna od 1973 roku, jednak dostępność aborcji jest bardzo niska, szczególnie w stanach Midwest, leżących w głębi kontynentu. Trzy stany mają tylko po jednej klinice na cały stan, wiele stanów ma własne regulacje prawne, które utrudniają dostęp do aborcji (przymusowy okres oczekiwania, przepisy dotyczące miejsca wykonania zabiegu, wysoka cena zabiegu). W efekcie w 87% hrabstw (amerykańskich gmin) uzyskanie dostępu do zabiegu przerwania ciąży w ogóle nie jest możliwe (dane za: Alan Guttmacher Institute, Perspectives on sexual and reproductive health, January / February 2003).

Spory między ruchami pro-choice i anti-choice (pro-life) zaczęły być nazywane „wojanmi aborcyjnymi” nie tylko z powodu temperatury dyskusji, ale też aktów przemocy ze strony członków ruchu antyaborcyjnego. Terrorystyczne odłamy ruchu antyaborcyjnego mają na swoim koncie sześć morderstw, sześć usiłowań zabójstwa, oraz dwanaście ataków bombowych i podpaleń na terenie Stanów Zjednoczonych.

Źródła: BBC, CNN, Alan Guttmacher Institute, Perspectives on sexual and reproductive health, January / February 2003;


Czytaj dalej...